Jaka jest przyszłość przemysłu górniczego?

Pixpro Team Pixpro Team
maj 27, 2024

Przemysł górniczy jest ważną działalnością gospodarczą w wielu krajach rozwiniętych i rozwijających się. Formalny sektor górniczy zatrudnia ponad 3,7 miliona pracowników. Ponadto ponad 20 milionów osób pracuje w rzemieślniczym i małoskalowym wydobyciu.

Pomimo jego znaczenia, istnieje błędne przekonanie, że górnictwo nie jest istotnym źródłem globalnego zatrudnienia. Ludzie często dochodzą do tego wniosku, biorąc pod uwagę jedynie bezpośrednie zatrudnienie lub porównując górnictwo z innymi sektorami. Jednak takie wąskie spojrzenie nie uwzględnia wielu miejsc pracy tworzonych w branżach wspierających, które dostarczają towary i usługi sektorowi górniczemu.

Znaczna część pracy w górnictwie składa się z niebezpiecznych i ciężkich fizycznie zadań. Z tego powodu wielu pracodawców poszukuje rozwiązań chroniących swoich pracowników. Często są to rozwiązania technologiczne, które zmieniają rynek pracy w głównym nurcie.

Praca w przemyśle górniczym na całym świecie

Międzynarodowa Organizacja Pracy poinformowała, że w 2015 roku w sektorze górniczym w krajach rozwiniętych zatrudnionych było 1,7 miliona osób, a w krajach rozwijających się i wschodzących - 2,4 miliona. Liczba osób pracujących w górnictwie znacząco spadła podczas recesji w 2008 roku, chociaż wiele z tych miejsc pracy od tego czasu powróciło. Ponadto rzemieślnicze i małoskalowe wydobycie zatrudnia szacunkowo 25 milionów ludzi na całym świecie, a pośrednio wspiera ponad 150 milionów osób. Ta sytuacja skłania do refleksji – jak wzrastające czynniki technologiczne w przemyśle górniczym wpłyną na zatrudnienie? Pytanie pozostaje otwarte.

Pozytywne efekty uboczne górnictwa

Formalny przemysł górniczy nie tylko tworzy miejsca pracy w górnictwie, ale także generuje zatrudnienie pośrednio, stymulując popyt na towary i usługi. Kopalnie wydają miliony dolarów na sprzęt, konserwację, żywność i inne usługi, często korzystając z lokalnych kontrahentów i dostawców. Tworzy to pośrednio miejsca pracy w przetwórstwie i produkcji wydobytych dóbr, transporcie oraz dostarczaniu sprzętu i usług dla przemysłu górniczego. Wszystkie branże tworzą tego rodzaju efekty uboczne, znane jako mnożniki, ale sektor górniczy generuje zazwyczaj wyższy efekt mnożnikowy niż inne sektory.

Nowe perspektywy w przemyśle górniczym: milenialsi

Wprowadzenie technologii do górnictwa na przestrzeni lat niewątpliwie spowodowało kryzys tożsamości w branży o ugruntowanej tradycji. Ale mimo wszystkich wyzwań, jakie to stwarza, istnieje szansa na odrzucenie zarzutów o staroświeckość i przyciągnięcie nowego pokolenia pracowników obeznanych z technologią do zawodu.

Aby zdobyć odpowiednie talenty, górnictwo będzie musiało również zastanowić się, jak przyciągnąć milenialsów. Większość pracowników w dzisiejszych czasach nie wydaje się być zainteresowana pracą w kopalniach w odległych częściach świata. Kwestia polega na tym, jak przyciągnąć tę część społeczeństwa. Fakt, że górnictwo dopiero znajduje swój głos pod względem technologii – z wieloma możliwościami innowacji – jest ekscytujący i może okazać się atrakcyjny.

Pomysł kopalń XXI wieku zarządzanych z centralnych centrów kontrolnych daleko od pyłu na froncie robót ma kilka znaczących zalet. Automatyzacja jest niewątpliwie bardziej ekologiczna, bezpieczniejsza i – po początkowej inwestycji – tańsza w utrzymaniu. Dlatego technologia robotyczna może oznaczać mniej pracowników o niskich kwalifikacjach, mniej lokalnych kontraktów i niższe wpływy podatkowe związane z górnictwem.

O autorze
Pixpro Team

Gotowy, aby rozpocząć swój projekt?

Możesz wybrać spośród naszych trzech różnych planów lub poprosić o niestandardowe rozwiązanie, gdzie możesz przetwarzać tyle zdjęć, ile chcesz!

Bezpłatna 14-dniowa wersja próbna. Anuluj w dowolnym momencie.

Witaj w Pixpro

Zaloguj się

I uzyskać dostęp do swojego konta.

Nie masz konta? Zarejestruj się

Wystąpiły błędy przy przesyłaniu